Manyetik Tahrikli Pompalar

Salmastrasız Çözüm, Sıfır Kaçak ve Güvenli Transfer

Manyetik tahrikli (salmastrasız) santrifüj pompalarda, akışkan kapalı bir hazne içerisinde hapsolmakta ve pompa sıfır kaçakla çalışmaktadır. Bu pompalar, işletmelerde özellikle kıymetli ve/veya tehlikeli kimyasalların transferinde yoğun olarak tercih edilmektedir.

Bu pompaların en önemli avantajı; agresif ve tehlikeli kimyasalların sebep olduğu salmastra kaçaklarının önüne geçmesidir. Bu sayede tehlikeli kimyasalların ortama ve kişilere zarar vermesi önlenmektedir.

Uygulamanın ihtiyacı olan basınca göre plastik (Polypropylene ya da PVDF) veya döküm gövdeli (içi ETFE kaplı) olarak tercih edilebilmektedir. Ayrıca kullanacağınız kimyasalınızın, malzeme uyumluluğuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hem BSP dişli hem de flanş bağlantılı modeller stoklarımızda bulunmaktadır.

Yan tarafta bu pompalarla ilgili kataloğa ve performans eğrilerine ulaşabilirsiniz. Pompalarla ilgili detaylı teknik bilgi ve fiyat teklifi talepleriniz için firmamızla irtibata geçmeniz halinde, satış ekibimiz en kısa zamanda sizlere dönüş sağlayacaktır.

Aşağıdan bu kategorideki ürün gruplarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

PLASTİK GÖVDELİ POMPALAR

DÖKÜM GÖVDELİ POMPALAR

MANYETİK TAHRİKLİ POMPALAR BROŞÜRÜ

Manyetik pompalar, sıvıların bir yerden bir başka yere aktarılması ve sirkülasyonu için kullanılmakta olup pompaların kullanılan sıvılara göre farklı türleri vardır. Pompalar sıvıların kullanıldığı hemen her sürece dahildir. Pompalanacak olan sıvının tehlikeli, agresif, yanıcı ve parlayıcı bir kimyasal olduğu durumlarda manyetik pompa kullanılması gerekmektedir. 

Varil pompaları, aralıklı çalışma için ideal olan portatif pompa seçenekleridir. Basit, güvenilir ve etkili bir çalışma için tasarlanmışlardır. Varil pompası tedarik edilirken; doğru pompa serisinin, motor tipinin, aksesuarların ve ana pompa tipinin seçilmesi için pompanın nasıl kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Uygulamanın varil pompasının basma yüksekliği, akışı, kimyasal türü, sıvısı, viskozitesi, boyutu ve motoru ile uyumluluğu kontrol edilmelidir. Dış boru malzemesinin varildeki sıvıya kimyasal olarak dirençli olduğundan emin olunmalıdır. Pompalanan sıvı yanıcı ya da patlayıcı ise patlamaya dayanıklı ya da hava tahrikli motor seçilmelidir.

Manyetik Tahrikli Santrifüj ve Varil Pompaları Nedir

Manyetik pompaların çalışma prensibi temel manyetizma esasına dayanır. Elektromanyetik indükleme yasası kapsamında elektrik akımı manyetik alan ile kuvvet oluşturur. Normal pompa içinde oluşan kuvvet, tahrik mekanizmasıyla birlikte sıvı çarkının dönmesini sağlar. Ancak sıvılar doğrudan çarkın içinden geçtiğinden pompa içinde bazı sızdırmazlık elemanlarının kullanılması gerekir. Bununla birlikte bu tasarım kriteri, manyetik pompa konusunda geçerli değildir. Bu pompalar, sıvı çarkının dönüşü için gereken kuvvet doğrudan manyetik alanla sağlandığından aradaki tahrik elemanlarının kullanımını ortadan kaldırır. Elektriğin üzerinden aktığı elemanlar tamamen kapalı bölgede muhafaza edilir. Manyetik kuvvet, sıvı çarkının döndüğü mil üstünde bulunan mıknatıs aracılığıyla aktarılır.

Akışkanların kapalı kaplardan transferinin sağlanması amacıyla tasarlanan uzun borulu pompalara varil pompası denilir. Transfer işlemi, akışkanın bulunduğu kapalı kaba pompa borusu daldırılarak yapılır. Varil pompaları ile diğer pompalar arasındaki en büyük fark varil pompası motorunun akışkan dışında kalması olarak tanımlanabilir.

 

Manyetik Tahrikli Santrifüj ve Varil Pompaları Ne İşe Yarar?

Varil pompaları endüstriyel işletmelerde sıklıkla kullanılan araçların başında gelir. Solvent, mazot, atık yağ ve diğer kimyasalların transferinde kullanılan varil pompaları herhangi bir problemle karşı karşıya kalınmaksızın istenilen miktarda aktarım yapılmasına imkan verir. Hangi maddenin transferinin sağlanacağına göre farklı şekillerde tasarlanabilen varil pompaları mekanik ve manuel olarak iki farklı türde üretilebilmektedir.

 

Manyetik Tahrikli Santrifüj ve Varil Pompaları Avantajları Nelerdir?

Manyetik pompa kullanmanın en önemli avantajı sızdırmazlık ekipmanlarına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmasıdır. Bu yüzden diğer pompalardaki gibi sızdırmazlık ekipmanlarının zamanla aşılması ya da tehlike oluşturması gibi durumlar söz konusu olmaz. Ayrıca bu tür ekipmanların kullanıldığı pompaların sürekli bakım işlemine ihtiyacı vardır. Çünkü parlayıcı, yanıcı, radyoaktif, toksik, insan sağlığına ya da çevreye zararlı kimyasalların kullanıldığı uygulamalarda ortaya çıkan en küçük sızıntılar dahi çok büyük tehlikelere yol açabilir. Manyetik pompa kullanılmasıyla bu tür risklerin hepsinin minimize edilmesi mümkündür. Manyetik pompaların kullanıldığı uygulamaların bakım maliyetleri düşük olduğu gibi bakım periyotları da uzundur. Bu nedenle manyetik pompalar normal şartlar altında herhangi bir tamir, bakım, onarım vs gerektirmeden uzun süre boyunca kullanılabilir. Buna bağlı olarak işletme maliyetleri düşürülebilmektedir. Ayrıca manyetik pompaların montaj işlemleri de diğer pek çok pompaya göre daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir.

 

Manyetik Tahrikli Santrifüj ve Varil Pompaları Özellikleri Nelerdir?

Manyetik pompalar, mıknatısların ürettiği, bir manyetik alan tarafından desteklenen kapalı bir mahfazada bulunan dönen bir pervane barındırır. Kalıcı mıknatıslar pompanın tahrik tertibatına;  tahrik mıknatısı ise i motor tarafından çalıştırılan ikinci bir şafta bağlanmaktadır. Motor açılınca mıknatısı geri çevirmekte, motor mıknatısından gelen manyetik kuvvet pervanedeki mıknatısı ve pervaneyi döndürmektedir.

 

Manyetik Tahrikli Santrifüj ve Varil Pompaları Kullanım Yerleri Nelerdir?

Manyetik pompalar;

  • Her türlü kimyasalda, hidroklorik, sülfürik vs asitlerde, özellikle sodyum hidroksit gibi bazlarda ya da korozif etkisi olan sıvılarda,
  • Tehlikeli madde taşıyan tankerlerin dolum ve boşaltım işlemlerinde,
  • Ultra saflık derecesi olan sıvıların kullanıldığı yerlerde sıvıların saflığının korunması için,
  • Mekanik salmastra malzemelerinin aşınmasına neden olabilecek sıvıların kullanıldığı uygulamalarda,
  • Nükleer tesislerde reaktör beslemesinin yapıldığı proseslerde kullanılır.

Varillerde muhafaza edilen maddeler çoğunlukla bidonlardan, varillerden ve IBC’lerden aktarılmakta olup katkı maddeleridirler. Bu maddelerin diğer alanlara transfer edilmesini sağlayan en konforlu yöntem varil pompasının kullanılmasıdır. İşletmelerde herhangi bir kimyasal madde transferinin sağlanması aşamasında yaşanması olası aksaklıkların ortadan kaldırılması ve işin hızlandırılması için gereken en önemli araçlardan biri varil pompalarıdır.

Varil pompasının kullanımı birçok farklı sektörde tercih edilir. Endüstriyel sektörlerde sıklıkla kullanılan varil pompalarının en çok tercih edildiği sektörlerin başında akaryakıt sektörü gelir. Arıtma, çimento, kimya, rafineri, boya, demir-çelik, petrokimya ve enerji santralleri gibi sektörlerde de son derece yaygın bir şekilde kullanılır. Gıda sektöründe de varil pompalarının kullanımı son derece yaygındır. İşletmelerde faaliyetlerin hızlanmasını sağlayan araçların başında geldiğinden varil pompası ilaç ve kozmetik sektöründe de kullanılır. 

İşlenmesi, aktarılması ve taşınması gereken birçok sıvı türü bulunması nedeniyle varil pompalarının kullanımı hidro bazlı endüstrilerle sınırlı değildir. Aslında kimyasallar, yağlar ve diğer sıvılar sudan daha ağır ve yoğun olduğundan, bu endüstriler varil pompalarının kullanımına daha da bağımlıdırlar. Varil pompalarının kullanıldığı yaygın endüstrilerin başında kimyasal bitkiler, üretim tesisleri, gıda işleme tesisleri, işleme tesisleri ve temizlik işleri gelir.