Spiral Sarımlı Çelik Contalar

İşletmelerde spiral sarımlı çelik contalar, özellikle basınç ve sıcaklığın yüksek olduğu noktalarda (buhar, kızgın yağ vb. hatlarda) yoğun olarak kullanılmaktadır. Uygulama yerine göre, farklı sarım (304SS, 316SS, vb.) ve dolgu malzemeleri (PTFE, Saf Grafit vb.) kullanılarak üretilmektedir.

Aynı zamanda yine kullanım yerine ve basınç limitlerine bağlı olarak, sadece sarım şeklinde (İç ve Dış Ringsiz), İç Ringli ve hem İç Ringli hem de Dış Ringli ve Ring Joint olacak şekilde farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Sabit bileşenler arasında istenmeyen gaz ya da sıvı kaçaklarının önlenmesi için çok yüksek basınçlara dayanıklı bağlantılar oluşturma amacıyla kullanılan sızdırmazlık elemanlarına conta denilir.

Conta imalat sanayiinde kullanılan en önemli bileşenlerin başında gelir. İki ya da daha fazla yüzey arasında hava ve/veya sıvı sızıntısının önlenmesinde contadan yararlanılır. İmalat işlemlerinin bazılarında contaya ihtiyaç duyulmadan iki yüzeyin birbirine sabitlenmesi mümkündür. Yüzeylerin kusurlu ya da basınç altında olduğu durumlarda, sıkı bir sızdırmazlık sağlanması noktasında conta çok önemli bir rol oynar.

Yüksek basınç ve sıcaklık noktalarında kullanılan ve çelikten üretilen contalar çelik conta olarak adlandırılır. Farklı amaçlara ve kullanım alanlarına uygun olacak şekilde üretilen birçok farklı conta türü vardır. Sac contalar, daha ucuz bir tür olup delikli metal ya da kompozit malzemeden üretilirler. Kullanım alanları genellikle aşındırıcıların yaygın olduğu uygulamalardır. Delinemeyen daha ağır ve daha güçlü metallerden katı malzeme contaları üretilir. Sac contalarda daha güçlü ve dayanıklıdırlar. Alternatif metal ve malzemelerin spirale benzer tasarımlı türleri de vardır. Flanç contası gibi uygulamalara özel olarak tasarlanmış contalar da bulunur.

Çelik contalar sıkıştırma yoluyla sızdırmazlığı sağlar. Contalar türlerine göre birleştirdikleri elemanlardan daha yumuşak olur ve arasına yerleştirildikleri yüzeylere göre şekil alma imkanları vardır. Genellikle contalar sıcaklık dalgalanmalarına, basınca ve bazı durumlarda elektriksel ya da elektromanyetik kuvvetlere de dayanıklıdırlar. 

Maksimum korumanın  ve uzun ömürlülüğün sağlanması için yüksek kaliteli conta seçimine özen gösterilmelidir. Contanın bozulması bağlandığı yüzeylerde ciddi sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilir. Özellikle imalat süreçlerinde, ürünlerin kırılması ya da çalışmaması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Çelik contalar sıkıştırma oranı yüksek motorlarda kullanılabilirler. Esneme imkanlarının bulunmaması nedeniyle conta oturma yüzeylerinde 0.05 mm’den fazla eğiklik olmamalıdır.Çelik conta birbiriyle temas halindeki parçalar arasında sızdırmazlığın sağlanması noktasında önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra conta kullanımıyla parçaların birbirine daha iyi bir şekilde oturması sağlanır. Spiral sarımlı çelik contaların basınç limitlerine ve kullanım yerlerine bağlı olarak sarım şeklinde (iç ve dış Ringsiz), iç Ringli ve hem iç Ringli hem de dış Ringli ve Ring Joint olmak üzere farklı türleri vardır.

Uygun conta spesifikasyonunun seçilmesi üretim sürecinde önemli bir adımdır. Metal, plastik, köpük, kauçuk, mantar ve kompozit gibi malzemeler kullanılarak conta üretimi yapılabilir. Contaların ceketli, çift ceketli, spiral sarımlı ve kamm profili türleri dahil olmak kaydıyla farklı tasarımları vardır. Conta malzemesinin ve tasarımının doğru şekilde kombine edilebilmesi için contanın kullanılacağı uygulama alanı ve projenin maliyeti değerlendirilmelidir. Çelik conta fiyatları çelik contaların türü ve özellikleri gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Çelik contalar ağırlıklı olarak sıcaklığın ve basıncın yüksek olduğu buhar, kızgın yağ gibi hatlarda yoğun bir şekilde kullanılır. Farklı sarım ve dolgu malzemeleri kullanılarak uygulama yerine göre üretilebilir. Contalar deniz araçları, otomotiv ve sanayiinin tüm alanlarında kullanılır. Aynı zamanda yine kullanım yerlerine ve basınç limitlerine bağlı olmak kaydıyla yalnızca sarım şeklinde yani iç ve dış ringsiz, iç ringli ve dış ringli olarak farklı çeşitleri de vardır. Spiral sarımlı çelik contalar özellikle endüstri sektöründe yoğun bir şekilde kullanılır. 

Dış Ringli Spiral Sarımlı Contalar

İç-Dış Ringli Spiral Sarımlı Contalar

Ring Joint (RTJ Gasket) Contalar

SPİRAL SARIMLI ÇELİK CONTA BROŞÜRÜ

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 09:00 – 18:00

Salı: 09:00 – 18:00

Çarşamba: 09:00 – 18:00

Perşembe: 09:00 – 18:00

Cuma: 09:00 – 18:00

Cumartesi: Kapalı

Pazar: Kapalı

Google Yorumlar

Hüseyin KORUCUOĞLU
Hüseyin KORUCUOĞLU
2023-10-05
Profesyonel kurumsal firma teşekkürler
Ali Acar
Ali Acar
2023-01-11
İnsanlar iyiler alakadar hep yardımcı olmaya çalışıyorlar
Muharrem Korkmaz
Muharrem Korkmaz
2022-10-19
sosyal iliskileri iyi musterilerle
Aziz CEYLAN
Aziz CEYLAN
2021-11-17
Profesyonel ekip

Teklif Al