Genleştirilmiş Saf PTFE Arkası Yapışkanlı Şerit Conta

Bilindiği gibi tesislerimizde sızdırmazlık elemanı olarak birçok noktada conta kullanılmaktadır. Fakat bazı noktalarda conta kesimi ve montajı düşünüldüğünden daha zor olmaktadır.

Contalanacak yüzeyin şekline göre kesim sırasında bir hayli zaman kaybedilmekte ve malzeme kayıpları yaşanmaktadır. Buna ek olarak bozuk yüzeylerde yeni contalamalardan bile yeterli verim alınamamaktadır.

Sayfanın sağında bulunan broşürde detaylarına ulaşabileceğiniz JM Clipperlon 600 arkası yapışkanlı conta, kesmenin zor olduğu noktalarda (menol kapakları, tank kapakları, eşanjörler, pompa kademe bağlantıları, ince fatura yüzeyine sahip noktalarda, vb.. ), bozuk flanş yüzeylerinde, %100 PTFE olmasından dolayı tüm gıda uygulamalarında, plaka ölçülerinden daha büyük çaplı bağlantılarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra; yüksek ezilebilirlik kabiliyeti sayesinde; JM Clipperlon 600, standart contalardan çok daha iyi bir sızdırmazlık sağlamaktadır.Teflon yani PTFE contalar, tamamen karbon ve flordan oluşan tetrafloroetilenin sentetik floropolimerinden yapılmıştır. Doğal olarak hidrofobiktir (suyu ve su içeren maddeleri iter) ve herhangi bir katıya karşı en düşük sürtünme katsayılarından birine sahiptir. PTFE, mükemmel dielektrik özelliklere sahiptir ve -200°C ila 260°C çalışma sıcaklığı aralığında mükemmel ısı yalıtımı sağlar. PTFE, bilinen kimyasal olarak en dirençli plastiktir ve çoğu aşındırıcı sıvı, buhar ve gazdan etkilenmez. Teflon conta ürünleri, hijyen ve kontaminasyonun gerekli olmadığı görevler için olağanüstü kimyasal direnç sağlar.

Teflon Conta Nedir?

Teflon yani PTFE malzemenin moleküler yapısından dolayı hiçbir kimyasal maddeyle tepkimeye girmezler. Darbe dayanımları ve mekanik değerleri çok düşük olan teflon contanın en önemli özelliklerinden biri malzemeye yapışmamasıdır. Nem emiliminin sıfır olmasının yanı sıra geniş çalışma sıcaklık aralığı, çok düşük sürtünme katsayısı, üstün elektriksel izolasyon özelliği sayesinde çok geniş bir kullanım alanları vardır. Teflon, temel olarak en kararlı malzemelerden biridir. Teflonun fiziksel ve moleküler özelliği 260 dereceye kadar değişmez. Teflon contalar, ontalık levhalardan DIN EN 1514-1 ve ASME B16.21 standartlarına uygun olarak veya isteğe bağlı özel ölçülerde ve formlarda kesilerek imal edilebilmektedir. 

Teflon Conta Ne İşe Yarar?

PTFE (politetrafloroetilen) tamamen benzersizdir. İnert bir malzemedir. Bu nedenle asitler, bazlar ve çözücüler gibi çoğu mineral ve organik kimyasala karşı mükemmel dirence sahiptir. Yaklaşık 260ºC’ye kadar sıcaklıklarda kullanılabilir. PTFE, inert olduğu için genellikle agresif kimyasalların varlığında kullanılır. Boru contalarını kimyasal saldırılara karşı korumak için bir delik astarı olarak belirli delik boyutlarına uyacak şekilde kullanılabilir. 

Teflon Conta Nasıl Çalışır?

Endüstriyel operasyonları yürütmek için önemli bir rol oynayan birçok bileşen vardır. PTFE Contalar, endüstrilerde yaygın olarak kullanılan bileşenlerden biridir. Genel olarak TEFLON olarak bilinen PTFE veya Politetrafloroetilen, fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı PTFE conta üreticileri tarafından contalama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Modifiye edilmiş PTFE conta levhaları da özel amaçlar için sızdırmazlık maddesi olarak kullanılmaktadır. PTFE, düşük sürtünme sağlayan ve yüksek korozyon direnci sağlayan sentetik bir floropolimer olarak tanımlanabilir. PTFE’nin diğer önemli özellikleri arasında yüksek erime sıcaklığı, yüksek esneklik ve yüksek yüzey aşınması yer alır. Tüm bu özellikler, PTFE conta levhalarını çeşitli uygulamalar için uygun hale getirir. Ortak uygulamalar için standart contalar mevcut olsa da, belirli gereksinimler için contanın performansını artırmak amacıyla bu metalik olmayan contalar diğer malzemelerle tasarlanabilir. Ayrıca PTFE’den yapılmış conta kullanmanın bir diğer önemli faydası da sürekli kullanımdan sonra bile uzun ürün ömrüdür. Bu ürün avantajı, ürün sahipleri için bakım maliyetlerini en aza indirir. 

Teflon Conta Faydaları Nelerdir?

Teflon çok yönlü bir conta malzemesidir. Birçok formda bulunan sentetik bir bileşik olan bir floroelastomerdir. Endüstriyel kullanım için, PTFE’nin düşük sürtünmesi , kaymalı yataklar, dişliler, kayar plakalar ve parçaların kayma hareketi ile diğer uygulamalara uygundur ve bu işlevlerde hem asetal hem de naylondan daha iyi performans gösterir. PTFE, makinelerin sürtünmesini, aşınmasını ve enerji tüketimini azaltan, bakım maliyetlerini düşüren ve hem parçaların hem de makinelerin kullanım ömrünü artıran daha uzun ömürlü, daha yüksek performanslı parçalar üretir. Yüksek sıcaklık derecesi ve aşırı reaktif olmaması nedeniyle, PTFE genellikle kaplar, genleşme derzleri, hortum düzeneklerinde astarlar, endüstriyel boru hatları ve aşındırıcı ve reaktif kimyasallar içeren diğer uygulamalarda da kullanılır. 

Teflon Conta Nerelerde Kullanılır?

Teflon conta mükemmel kimyasal dayanımından dolayı son derece geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sürünmeye ve yorulmaya meyilli olduğundan conta olarak da diğer bazı contalara koruma olarak da kullanılabilir. Teflon conta kendinden yapışkanlı, esnek, yumuşak ve çok sağlam statik bir sızdırmazlık malzemesi olma özelliğine sahiptir. Sanayide kullanılmakta olan kimyasal maddelerin tamamına ve hava koşullarına dayanıklıdır. Özel yapısı sayesinde flanş yüzeyleri arasında kolayca sıkıştırılması mümkündür. Ayrıca basınç altında geniş ve ince bir şerit oluşturma yoluyla kesin bir sızdırmazlık sağlama konusunda etkilidir. Teflon contaların, tüm bağlantılarda güvenli bir şekilde kullanılması mümkündür. Teflon contanın bazı uygulama alanları arasında; pompa ve kompresör flanşları, cam ve seramik bağlantılar, büyük çaplı flanşlar, beton kapaklar, menhol kapakları, cam takviyeli plastik ekipman ve boru bağlantıları, bozulmuş ve pürüzlü yüzeyler, duman kanalları ile düşük sıkıştırma kuvveti gerektiren bağlantılar sayılabilir. PTFE contalar, aşındırıcı sıvılara ve aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklı oldukları için kimyasalların ve petrokimyasalların taşınmasında kullanılır. Bazı alkali metaller ve flor bileşikleri dışında PTFE, çeşitli basınç ve sıcaklıklarda çoğu kimyasala karşı direnç gösterir. Ayrıca PTFE, sızdırmazlık maddesinin hidrolik sıvılarla temas ettiği uygulamalarda iyi performans gösterir. PTFE, ilaç ve tıbbi malzeme endüstrisinde kullanılan bir malzemedir. Bunları implante edilebilirler, kateterler vb. bileşenlerde minyatür boyutlu PTFE dolgu macunları olarak bulabilirsiniz. PTFE, ilaç şirketlerinde ilaç üretiminde yer alan işlemlerde meydana gelmesi muhtemel yüzey aşınmasına ve yıpranmasına dayanabilir. PTFE’nin kimyasal ve sıcaklık direnci, endüstrinin özel amaçları için güvenli sızdırmazlık malzemeleri elde etmesini sağlar. PTFE conta levhası kullanılarak yapılan güvenli contalar, üretim sırasında ilaçların ve diğer aksiliklerin kontaminasyonunu da önler. PTFE, transformatörler, elektrik motoru ve çeşitli elektrikli aletler gibi elektrikli bileşenler için mükemmel bir bileşen olarak çalışır. PTFE mastiklerin yüksek sıcaklıklarda ve kimyasal ortamlarda stabil kalabilme özelliği, bu uygulamalarda yüksek performans sağlar. Korozyon direnci ve yüzey aşınması, elektrik uygulamalarında sızdırmazlık malzemesi olarak PTFE kullanılmasının nedenleridir. 

Teflon Conta Özellikleri Nelerdir?

Teflonun; saf teflon, karbonlu teflon, bronzlu teflon ve cam elyaflı teflon olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Saf teflon (PTFE): -200C/+260C olmak üzere çok geniş bir sıcaklık aralığı vardır. Mükemmel kimyasal dayanımı, çok düşük sürtünme katsayısı, yapışmazlığı, üstün elektriksel izolasyon özelliği, yanmazlığı, neme ve çeşitli ortam şartlarına yüksek dayanımı ile ön plana çıkan esnek ve yumuşak bir malzemedir. Moleküler yapısının sağladığı avantajla yüksek basınç ve sıcaklıkta alkalin metaller hariç hiçbir kimyasalla tepkimeye girmesi söz konusu değildir. Karbonlu teflon: Termal genişlemesi saf teflona göre daha azdır. Aşınma dayanımı daha yüksek olmasının yanı sıra yük altında deformasyonu da düşüktür. Korozif ortamlarda dayanıklı ve ısı iletkenliği yüksek olan karbonlu teflonun kuru ve yağlı ortamlarda aşınmaya direnci yüksektir. %25 ve % 35 karbon ihtiva eden teflonun iki tipi bulunmaktadır. Bronzlu teflon: Bronz alaşımlı teflonun ısı iletkenliği daha iyi ve aşınma dayanımı daha yüksektir. Ancak termal genleşmesi ve yük altında deformasyonu daha azdır. Aşınmaya ve soğukta akmaya karşı direncinin yüksek olmasının yanı sıra mekanik olarak daha kolay işlenebilir. Kimyasal dayanımı ise karbonlu ve cam elyaflı teflona göre daha azken, ısı iletkenliği yüksektir. %15 ve % 25 Cam Elyaf ihtiva eden iki tipi bulunur. Cam elyaflı teflon: Saf teflona göre aşınma dayanımı daha yüksek, termal genleşmesi ise daha azdır. Yük altında deformasyonu daha az, aşınmaya ve soğukta akmaya karşı direnci daha yüksek, asitlere ve oksidasyona dayanımı ile elektriksel izolasyon özelliği daha yüksektir.

CLIPPERLON_600_BROSURU

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 09:00 – 18:00

Salı: 09:00 – 18:00

Çarşamba: 09:00 – 18:00

Perşembe: 09:00 – 18:00

Cuma: 09:00 – 18:00

Cumartesi: Kapalı

Pazar: Kapalı

Google Yorumlar

Hüseyin KORUCUOĞLU
Hüseyin KORUCUOĞLU
2023-10-05
Profesyonel kurumsal firma teşekkürler
Ali Acar
Ali Acar
2023-01-11
İnsanlar iyiler alakadar hep yardımcı olmaya çalışıyorlar
Muharrem Korkmaz
Muharrem Korkmaz
2022-10-19
sosyal iliskileri iyi musterilerle
Aziz CEYLAN
Aziz CEYLAN
2021-11-17
Profesyonel ekip

Teklif Al