Saf Grafit Contalar

indir

İşletmelerde, standart contaların spectleri karşılamadığı durumlarda, özellikle sıcaklığın yüksek olduğu (buhar, kızgın yağ, kızgın su, kondens hattı vb.) uygulamalarda yoğun olarak saf grafit esaslı contalar kullanılmaktadır.

Grafit contalarla ilgili ürün gruplarımızla ilgili daha fazla detaylı bilgiye firmamızı arayarak ulaşabilirsiniz.

Eyelet (İç Ringli)

Pure (Takviyesiz)

Tanged (Perfore Çelik Sac Takviyeli)

Wiremesh (Kafes Çelik Tel Takviyeli)

Grafit, atomların katmanlar veya tabakalar halinde düzenlendiği bir karbon şeklidir. Bu, birbirlerinin üzerinden kolayca kaymalarını sağlar, bu da parmak ve başparmak arasında sürtüldüğünde kaygan bir his verir. Bu kayganlık veya düşük sürtünme katsayısı, contalama veya sızdırmazlıkta faydalıdır. Birleşen yüzeyler bir araya getirildiğinde, grafit bir miktar kaymaya izin verir. Sızdırmazlık malzemesine zarar vermeden kenetleme yükü devam ederken herhangi bir dönüş veya yan hareketi barındırır. Dinamik veya salmastra olarak kullanıldığında, grafitin düşük sürtünme özellikleri, etkili bir bariyer sağlarken enerji kayıplarını ve ısı oluşumunu en aza indirir.

Grafit ayrıca çok yumuşak bir malzemedir. Ancak bu, yüzey düzensizliklerine akmasına izin verir, bu da sızdırmazlık işlevini sağlayan şeydir. PTFE gibi, grafit de oldukça inerttir. Yüksek sıcaklıklarda bile çoğu aşındırıcı kimyasalın saldırılarına karşı dayanıklıdır ve aynı şekilde onları kirletmez. Conta olarak kullanmak için grafit satın almak mümkündür. Aynı zamanda, sıcaklık ve kimyasal direncin yanı sıra mükemmel sızdırmazlık performansı sağladığı bazı metal contalar için (Kammprofil contalar bir örnektir) kaplama olarak da kullanılır.

Grafitli Conta Nedir?

Grafitli conta, mekanik bir conta görevi gören küçük dairesel bileşenlerdir. İki bağlantı yüzeyi veya parçası arasındaki boşluğu doldurmak için kullanılır. Çoğu zaman, iki yüzeyi ne kadar yakın tutarsanız tutun, boşluklar oluşabilir. Bu boşluklar, hareket ederken veya sıkıştırma altındayken iki farklı nesneden veya içine sızıntıya neden olabilir. Alanın olduğu yere bir conta takarak daha sıkı bir uyum hizalaması oluşturabilir ve performans seviyelerini en yüksek seviyede tutabilirsiniz.

Grafitli Conta Ne İşe Yarar?

Grafit genellikle yüksek sıcaklık ve yüksek basınçlı ortamlarda kullanılır ve yaygın olarak buhar çevrimi veya egzoz uygulamalarında uygulama bulur. Grafitli  contalar ise bu koşullarda asbestsiz bağlantılara göre daha yüksek performanslı bir sızdırmazlık sağlar.

Grafit, düşük sürtünmeli bir yüzeye sahiptir. Aşırı koşullarda, yüksek basınçlara ve sıcaklıklara direnebilmektedir. Grafit, düşük sürtünmeye neden olan conta levha yüzeyi sağlayabilen bir karbon türüdür. Contalara mükemmel dayanıklılık sağlar. Ayrıca grafit, yüksek sıcaklık veya yüksek basınç bulunan alanlar gibi zorlu ortamlarda iyi performans gösterir.

Grafitli Conta Nasıl Çalışır?

Grafitli  contalar onları belirli uygulamalar için ideal kılan bir dizi özelliğe sahiptir. Piyasada aşırı sıcaklıklara ve genel korozyona karşı kendi koruma seviyelerini sunan çok sayıda başka malzeme olmasına rağmen, grafit contalar %100 benzersiz bir toplam özellik paketi sunar.

Grafitli contalar, sıcaklık toleransını tamamen yeni seviyelere taşır. Contaların üretiminde kullanılan grafitin derecesine bağlı olarak, sıcaklıklar -20 dereceye kadar düşebilir ve birkaç bin dereceye kadar çıkabilir. Aşırı sıcaklıkların mevcut olduğu yerlerde grafit üstün bir seçimdir. Güçlü termal dirençleri ile termal şoka karşı da harika bir dirence sahiptirler. Termal şok, bileşenler hızlı sıcaklık değişimlerine maruz kaldığında meydana gelen ve performanslarını önemli ölçüde etkileyebilen bir tür hasardır.

Grafitli conta, o sırada karşılaşılan basınç veya ısıdan bağımsız olarak korozyona karşı inanılmaz derecede dirençlidir. Diğerlerinin başarısız olacağı yerlerde grafit bütünlüğünü korur.

Grafitin mekanik mukavemeti de olağanüstüdür, bu da onu ağır hizmet ortamlarında veya uzun vadeli güvenilirliğin önemli olduğu durumlarda mükemmel bir seçim haline getirir.

Grafitli Conta Faydaları Nelerdir?

Grafitli contalar ısıyı dağıtarak contanın yanmasını önler. Mükemmel sıkıştırılabilirliğe sahiptirler, yüksek sıcaklıklara dayanabilirler. Sürünmezler veya kırılgan hale gelmezler. Grafit kaplamalar, contanın hasar görmeden hareket etmesini sağlar.

Grafit, karbonun bir formudur. Elmasları oluşturan aynı elementtir. Güçlüdür, hareketsizdir ve aşırı sıcaklık ve basınçlara karşı dayanıklıdır, ancak grafiti özel yapan şey kayganlığıdır. Grafitte karbon atomları birbiri üzerinde kayabilen katmanlar halinde oluşturulur. Bu, contalı bir bağlantının kapatılmasına yardımcı olur, çünkü malzeme eşit olmayan boşlukları doldurmak için kolayca hareket eder ve flanş deformasyonunu veya yüzey kusurlarını alır.

Grafitli Conta Nerelerde Kullanılır?

Grafitli conta; yağlara, gazlara, tuş tonlarına, sıcak ve soğuk sıvılara ve hidrokarbonlara dayanabildikleri için birçok farklı endüstride kullanılabilir. Grafitli contanın kullanılabileceği yerler arasında; soğutma kuleleri, ısı eşanjörleri, petrokimya tesisleri, elektrokimyasal uygulamalar, kimyasal bitkiler, yüksek basınçlı borular, kızgın yağ kullanılan ekipmanlar ve kriyojenik ortamlar sayılabilir.

Grafitli Conta Özellikleri Nelerdir?

Grafitli conta buhar ve doğalgazla kullanıma uygundur. İyi bir ozon direncine sahiptir. Oksitleyici olmayan atmosferlerde 3000 dereceye kadar sıcaklık tutabilen grafitli conta yüksek korozyon direncine sahiptir. Ayrıca uzun bir depolama ömrü vardır.

Birçok conta malzemesi için yüksek sıcaklık içeren uygulamalar zorludur . Nitril, Silikon, PTFE ve diğerleri gibi grafit olmayan conta malzemeleri yalnızca belirli bir seviyeye kadar olan sıcaklıkları destekleyecektir. Örneğin, Nitril contalar yaklaşık 95°C’ye kadar uygulama sıcaklıklarına hizmet ederken, silikon ve PTFE sırasıyla 200°C ve 260°C’ye kadar uygulama sıcaklıklarına hizmet edecektir. Bundan daha yüksek sıcaklıkları içeren uygulamalar için grafit  contalar  sıklıkla tercih edilir.

Bir karbon formu olan grafit, yüksek sıcaklıklarda bile kimyasal saldırılara direnen inert bir malzemedir. İnert bir malzeme olduğu için, diğer maddelerle reaksiyona girme veya kontamine olma eğilimi düşüktür. Grafit ayrıca düşük bir sürtünme katsayısına sahiptir, bu da derzleri yalıtmak için kullanıldığında faydalıdır – grafit levhadan yapılmış conta, flanş yüzeyleri sıkıldığında yükleme kuvvetlerine kolayca uyum sağlar.

Conta üretmek için kullanılan grafit levha, yüksek sıcaklıkları destekleyecektir. Tipik sıcaklık aralıkları, oksitleyici bir atmosferde -240°C ila 510°C ve 2000 psi’ye kadar olan basınçları içerir. Yüksek saflıkta grafit levha kırılgan hale gelebilir ve bu nedenle, yüksek saflıktaki levha, ek güç ve stabilite sağlamak için genellikle metal göbek ekleriyle güçlendirilir.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 09:00 – 18:00

Salı: 09:00 – 18:00

Çarşamba: 09:00 – 18:00

Perşembe: 09:00 – 18:00

Cuma: 09:00 – 18:00

Cumartesi: Kapalı

Pazar: Kapalı

Google Yorumlar

Hüseyin KORUCUOĞLU
Hüseyin KORUCUOĞLU
2023-10-05
Profesyonel kurumsal firma teşekkürler
Ali Acar
Ali Acar
2023-01-11
İnsanlar iyiler alakadar hep yardımcı olmaya çalışıyorlar
Muharrem Korkmaz
Muharrem Korkmaz
2022-10-19
sosyal iliskileri iyi musterilerle
Aziz CEYLAN
Aziz CEYLAN
2021-11-17
Profesyonel ekip

Teklif Al