Sertifikalı Asbestsiz Contalar

Asbestsiz Klingirit Plaka

Günümüzde asbest kullanımının artık tamamen ortadan kalktığı bugünlerde, sızdırmazlık elemanı olarak birçok noktada, asbest içermeyen, aramit fiberi esaslı contalar kullanılmaktadır. Aramit fiberi esaslı bu contalar; buhar hatları, soğuk su, sıcak su ve birçok kimyasal için idealdir. Asbest içermediklerinden dolayı sağlık açısından herhangi bir zararları yoktur ve asbestin conta olarak kullanıldığında ortaya çıkan dezavantajlarını bünyelerinde barındırmazlar.

Örneğin; piyasada klingerit olarak tabir edilen ve asbest içeren contalarda olduğunun aksine; yüksek sıcaklık ve basınç altında sertleşip, flanş yüzeyine yapışmazlar. Aynı zamanda asbest contalara kıyasla bir conta için oldukça önemli olan geri dönüş kabiliyeti oldukça yüksek seviyelerdedir. Eskiden rulo halinde depoda beklerken bile sertleşip kırılan asbestli contaların ıslatılarak kullanıldığını hatırlarsak aramit fiberi esaslı contaların avantajlarını daha iyi anlamış oluruz.

Nitril bazlı bu contalar hem plaka haline hem de standart veya özel ölçülerde hazır kesilmiş halde satılmaktadırlar. Aşağıda stoklarımızda bulunan contalar için plaka ölçüleri ve kalınlık bilgilerini görebilirsiniz. Aynı zamanda stoklarımızda hazır olarak daima bulunan standart ölçüler için aşağıda iç ve dış çap ölçülerinin verildiği bir tablo bulunmaktadır.

1500 x 2000 x 0,5mm
1500 x 2000 x 1mm
1500 x 2000 x 2mm
1500 x 2000 x 3mm
1500 x 2000 x 4mm

1500 x 1500 x 1mm

1500 x 1500 x 1,5mm
1500 x 1500 x 2mm

1500 x 1500 x 2,5mm
1500 x 2000 x 3mm
1500 x 2000 x 4mm

TEMAFAST SPECIAL BROŞÜRÜ
Conta Ölçüleri

Bu contalar uygulama yerine ve sıcaklık limitine göre çeşitlendirilmektedirler.

Daha fazla detaylı bilgiye firmamızı arayarak ulaşabilirsiniz.

Contalar, çeşitli endüstriyel amaçlar için sızdırmazlık elemanı olarak kullanılan temel bileşenlerdir. Conta temel olarak iki veya daha fazla yüzey arasındaki boşluğu dolduran esnek bir malzemedir. Contanın malzemesi, değişen seviyelerde sıkıştırmaya maruz kaldığında sızıntıyı önleyebilecek şekilde seçilmiştir. Bu, petrol rafinerileri ve kuleler gibi endüstriyel amaçlar için önemlidir. Çünkü contanın yüksek basınç yüklerine sızdırmadan dayanması gerekir.Her durumda conta, bileşen parçaları arasında sıvı ve gaz sızıntısını önler. Contalar, Gıda İşleme, Petrokimya, İlaç, Su ve Gaz dahil olmak üzere hemen hemen tüm endüstrilerde kullanılmaktadır . Conta malzemeleri, madencilik ve derin deniz, kimyasallara direnç, alkali asitler, aşırı sıcaklıklar ve basınç gibi bir dizi ortama dayanma özelliklerine ve yeteneklerine göre seçilir.

 

Conta sektöründe asbestli contalara alternatif sunan conta üreticileri bu günlerde çok daha fazla ön plandadır. Bunun nedeni asbestin tehlikeli doğasıdır. Asbestsiz conta üreticileri, bir dizi uygulama için conta gereksinimini karşılamak için benzer mukavemete sahip asbestsiz conta levhaları sağlar.

 

Asbestsiz Conta Nedir?

Asbetsiz contalar; NBR bağlayıcılı aramid, sentetik ve mineral fiberden meydana gelirler. Asbest kullanımının neredeyse tamamen ortadan kalktığı günümüzde asbestsiz contalar; buhar hatlarında, soğuk su, sıcak su ve birçok kimyasal için ideal olarak kabul edilmektedirler. Asbest içermemelerinden dolayı sağlık açısından tamamen zararsızdırlar. Ayrıca asbestin conta olarak kullanıldığı durumlarda ortaya çıkabilen dezavantajları da bünyelerinde barındırmazlar. 

 

Bir contanın etkin bir şekilde çalışması ve herhangi bir sızıntıyı kapatması için, basınca dayanıklı bir conta oluşturacak ve contanın içindekileri koruyacak tam bir bariyer oluşturacak şekilde yeterince sıkıştırılmalıdır. Ayrıca contalar, bir uygulamanın hareketli parçalarını sert yüzeylere sürtünmekten ve sürtünme oluşturmaktan ayırarak korur. 

 

Asbestsiz Conta Ne İşe Yarar?

Asbestsiz contalar; düşük, orta ve yüksek dereceli sıcaklıklara ve basınca karşı sızdırmazlık elemanı olarak kullanılan ürünlerdir. Buhar, sıvı, asit, su, yağ, gaz, alkalinler, petrol ve diğer kimyevi maddeler için ideal bir sızdırmazlık sağlayan asbestsiz contalar aynı zamanda flanş yüzeyine yapışmama özelliğine sahiptirler.

 

Asbestsiz Conta Nasıl Çalışır?

Günümüzün asbestsiz conta malzemelerinin çoğu; Klingerit,  aramid elyaf, cam elyafı, karbon, grafit veya başka bir mineral elyaf içermektedir. Özellikle ısı, buhar, su sızdırmazlığı ve kombi, doğalgaz gibi sistemlerde kullanılmaktadır. Bu contaların kauçuk olanları da bulunduğundan kullanım alanının sıcaklığına ve basıncına uygun olacak özellikte ürünlerin seçilmesine özen gösterilmelidir. Kauçuk olan contalarda yüksek ısıya maruz kalındığında erime ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Doğalgaz borusunun içinde kullanılacağı durumlarda asbestsiz contalar seçilmelidir. Asbestsiz contalar çeşitli dolgu ve katkı maddelerinden oluşur. Ancak hammaddelerinde asbest bulunmadığından dolayı sağlık açısından herhangi bir zarar teşkil etmezler.

 

Asbestsiz Conta Avantajları Nelerdir?

Asbest lifleri sağlamdır ve yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Bu lifler ince ve uzundur. Asbestsiz conta üreticileri , contalarda takviye lifleri olarak kullanılmak üzere grafit, PTFE vb. malzemeler kullanır. Bu lifler ısı direnci, kimyasal direnç, sıcaklık direnci vb. özelliklere sahiptir. Bu liflerin özellikleri, asbest kullanımının kesilmesiyle contaların performansının etkilenmemesini sağlar.

 

Asbestli contalar silikat elyaftan yapılırken asbestsiz contalar karbon bazlı veya organik malzemeler kullanılarak üretilir. Asbestsiz conta levhaları organik lifler, aramid lifler, NBR ve mineral lifler kullanılarak yapılır. Bunlar, su veya yağ direncinin gerekli olduğu uygulamalar için kullanılabilir. Genellikle düşük basınçlı aparatlarda, transformatörlerde ve kompresörlerde asbestsiz conta levhaları kullanılır. Ayrıca kolayca deforme olabilen bileşenlerin bulunduğu içten yanmalı motorlarda supap kapaklarında ve tavalarında da kullanılırlar.

 

Asbestsiz contaların temeli karbon veya organik malzemeler olduğundan, kullanımları asbestli contalardan daha güvenlidir.

 

Asbestsiz Conta Nerelerde Kullanılır?

Buhara, suya, gaza, yağa ve basınçlı alanlara karşı dayanıklıdır. Contaların kullanım alanına uygun seçilmemesi durumunda parçalanma meydana gelmesine bağlı olarak sızdırmazlık özelliğinin kaybedilmesi söz konusu olabilir. Asbest içermemeleri nedeniyle gıda hatlarında, uluslararası standartlarda uygun ve sağlık açısından zararı olmayan contalar olarak sıklıkla kullanılırlar.

 

Asbestsiz Conta Özellikleri Nelerdir?

Asbestsiz düz contalar; NBR bağlayıcısı aramid, sentetik ile mineral fiberden meydana gelirler. Su, gaz, buhar ve yağa karşı dayanıklılıklarıyla ön plandadırlar.

Asbestsiz telli grafitli contalar; NBR bağlayıcısı aramid, sentetik, mineral fiber ile AISI 316 kalite çelik tel takviyeden meydana gelirler. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olan contalar hafif ve orta dereceli basınçlar için ideal olarak kabul edilirler. Suya, gaza, buhara ve yağa dayanıklı olan asbestsiz contalar; transformatör, valf kapakları, kompresör ve içten yanmalı motorlarda kullanılabilmektedir.

 

Asbestsiz Conta Kullanım Yerleri Nelerdir?

Asbestsiz contalar özellikle ısı, buhar, su geçirmezlik ve gaz sistemlerinde, kazanlarda, doğalgaz peteklerinde kullanılır.