Salmastra Sökme Aparatı Seti

salmastra sökme aparatı

Bilindiği gibi işletmelerde duruş sürelerinin kısaltılmaya çalışılması sebebiyle, günümüzde bakım çalışmalarında zamana karşı bir yarış başlamıştır.

Salmastra Sökme Aparatı Seti (Packing Extractor Tool), yumuşak salmastra kullanılan tüm ekipmanlarda bakım veya değişim sırasında salmastra sökme işleminin kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Bunlar; santrifüj pompalar, piston pompalar, karıştırıcılar, reaktörler ve pulperler gibi dinamik uygulamalarda olabileceği gibi aynı zamanda vanalar, tank ve kazan kapakları, manhole’ler (adam deliği) ve handhole’ler (el deliği) gibi statik uygulamalar da olabilmektedir.

Ekipmanların bakım ve onarımı sırasında, sızdırmazlık yuvasında taşlaşmış, sertleşmiş ve adeta bloke olmuş yumuşak salmastraların çıkartılması ve sökme işleminin kolayca yapılabilmesi için son derece uygundur. Aynı zamanda söküm işlemi sırasında yumuşak salmastranın çalıştığı mile de zarar verilmemesi ürünün en önemli avantajlarından biridir.

Bu ürün sayesinde ekipmanın bakımı için daha az zaman harcanmakta ve duruş süreleri ciddi oranda kısalmaktadır.

Set içerisinde değişik uygulamalara yönelik farklı tip ve boylarda parçalar bulunmaktadır. Her set toplam 22 parçadan oluşmaktadır. Setin içeriğini aşağıda görebilirsiniz.

ESNEK GÖVDE APARATI:
KÜÇÜK BOY           2 Adet
ORTA BOY              2 Adet
BÜYÜK BOY           2 Adet

RİJİT GÖVDE APARATI:
ORTA BOY             2 Adet
BÜYÜK BOY          1 Adet

BURGU UÇ:           6 Adet

VİDA UÇ:                6 Adet

ANAHTAR:            1 Adet

Bakım ekibinin işini kolaylaştıracak ürünümüzle ilgili broşüre sayfanın sağ tarafından ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçiniz.

SALMASTRA SÖKME APARATI SETİ BROŞÜRÜ

Biri hareketli diğeriyse sabit durumdaki iki makine parçası arasında sızdırmazlık sağlayan parçalar salmastra olarak adlandırılır. Salmastra genellikle musluk, pompa, mil yatağı gibi yerlerde kullanlan bir malzemedir. Bir makine parçasının içinden kuvvet geçmesi isteniyor ancak akışkan geçmesi istenmiyorsa araya salmastra koyulması gerekir. Salmastranın alternatifi oldukça pahalı yöntemlerle işlenen ancak yine de uzun süre sızdırmazlık garantisi olmayan, hassas yüzey işleme yöntemleri olmaktadır. Bu yöntemler yerine salmastra kullanılarak, ucuz ve güvenli bir şekilde sızdırmazlık sağlanma imkanı elde edilmiş olunur.

Hareketli parçalar arasında sızdırmazlığın sağlanabilmesi; hız, sıcaklık, basınç ve ortam akışkanının kimyasal özellikleri gibi faktörlere bağlı bulunmaktadır. Salmastranın sızdırmazlık özelliğini etkileyen faktörler arasında; salmastra kutusu dizaynı, salmastra yerleştirme şekli, mil ve yuvanın yüzey temizliğiyle mil salgısı da yer almaktadır.

Salmastra Sökme Aparatı Nedir?

Yumuşak salmastra kullanılan ekipmanların tümünde bakım ya da değişim esnasında salmastra sökme işleminin hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesi için salmastra sökme aparatı kullanılır.

Salmastranın farklı çeşitleri vardır. Bunlardan biri olan kovan tipi salmastra, vana mili boyunca ortaya çıkabilecek sızdırmazlığın önlenmesi amacıyla tasarlanır. Birçok malzemeden yapılabilen salmastralarda en sık kullanılan uygun bir yağlayıcıyla yağlanan örgü şeklindeki asbest salmastra çeşitleridir. Dolgu mili fazla sıkıştırılarak çalışması zorlanmadan sızdırmazlık sağlanmalı ve salmastra sıkılamayacak kadar inceldiğinde mutlaka değiştirilmelidir.

Çift cıvata ile sıkılan salmastrada, sızdırmazlığı sağlayan dolgu malzemesi iki yönden karşılıklı eşit baskı uygulanarak sıkılmalıdır. Sıkıştırma anında ise mil hareketinin kısaltılmasına özen gösterilmelidir. Salmastra aşınıp kullanılamaz hale geldiğinde değiştirilmesi ihmal edilmemelidir.

Vananın sıcak serviste kullanılması halinde dolgu arasında içinden soğutma alışkanı geçen br fanus yerleştirilebilir. Bazı yüksek basınçlı servislerde ise salmastranın ilk bölümünden geçebilecek olan akışkanın tutulması için bu yöntemden yararlanılabilir. Fanus tipi salmastra düzeneği, akışkanın partiküllü olduğu durumlarda son derece verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. Çünkü fanus sayesinde sızdırmazlık azalmakta ve vana mili aşınması ile kirlenmesi önlenmektedir.

Enjeksiyon tipli salmastralarda vana normal operasyon şartlarına geldiğinde enjeksiyon sıvısı verilmemektedir. Salmastra düzeneğinin içinde bilyeli bir çek vana vardır. Bununla birlikte daha güvenli bir operasyon için çek vana ve enjeksiyon noktası arasına bir vana koyulması doğru bir adım olabilmektedir. Sızdırmazlık sıvısının enjeksiyonu için ayarlama vidası çekilmekte, hatta sıvı verilmekte ve küçük vana açılmaktadır. Ayar vidası kaçak kesilinceye kadar sıkılmakta, daha sonra vana sıkılmakta ve eksilen sıvının yerine ikmal yapılmaktadır.

Salmastra Sökme Aparatı Ne İşe Yarar?

Salmastra sökme aparatı; pompa, pulper, mikser, vana gibi yumuşak salmastranın kullanıldığı ekipmanların tamamının bakımı ya da değişimi sırasında salmastra sökme işleminin kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.

Makineler genellikle sanayi sektöründe kullanıldığından salmastra kullanımı sanayi sektöründe üst düzeydedir. aynı zamanda yarım sektöründe de salmastralar yoğun bir şekilde kullanılır. Salmastraların yumuşak ve mekanik olarak iki farklı türü vardır.

Salmastra Sökme Aparatı Avantajları Nelerdir?

Salmastra sökme aparatı salmastra sökme işleminin hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayarak süreci kolaylaştırır. Salmastra sızdırmazlık sorununu kesin olarak çözen bir malzeme olma özelliğine sahiptir. Makine parçaları arasından kuvvet geçmesi gerekmekle birlikte diğer yandan akışkan ürünlerin makine parçaları arasından geçişinin engellenmesi için salmastra kullanılması söz konusu olabilir.

Salmastra Sökme Aparatı Özellikleri Nelerdir?

İdeal bir salmastranın sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:
Kullanılacağı ortamın basınç, sıcaklık, hız ve akışkan gibi ortam şartlarına uygun olmalıdır.
Salmastra değişik şartlarda kullanılabilmeli ve bu sayede stok çeşitlerinin en aza indirilmesi sağlanmalıdır.
İlk alıştırma periyodunda mil ve salmastra yuvasına kısa süre içinde ve kolayca adapte olmalıdır.
Hareket halinde mil salgısını absorbe edecek kadar elastik bir yapıda olmalıdır.
Fazla sürtünmeye ve ısıya neden olmamalıdır.
Korozif etkisi olmamalı ve mili aşındırmamalıdır.
Sık sık bakım ve ayarlama yapılması gerekliliğine yol açmamalıdır.
İstenilen çapta bükülebilecek kadar esnek bir yapıda olmalı ayrıca büküldüğünde kesitinde herhangi bir deformasyon meydana gelmemelidir.
Aynı zamanda ideal salmastra uzun ömürlü ve ekonomik olmasıyla ön plana çıkmalıdır.

Salmastra Sökme Aparatı Kullanım Yerleri Nelerdir?

Salmastra sökme aparatı; pompa, pulper, mikser, vana gibi yumuşak salmastranın kullanıldığı ekipmanların tamamının bakımı ya da değişimi sırasında kullanılmaktadır.

Sızdırmazlık sağlama amacıyla kullanılan en eski elemanlardan biri olan salmastranın bitkisel kökenli, hayvansal kökenli, mineral, sentetik kökenli malzemelerden üretilen türleri vardır. Eksenel yönde bir kuvvet etkisiyle salmastra halkaları sıkıştırılarak sızdırmazlık sağlanması mümkündür. Bu sızdırmazlık yönteminin daha çok pompalarda ve vanalarda kullanılması tercih edilir.

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 09:00 – 18:00

Salı: 09:00 – 18:00

Çarşamba: 09:00 – 18:00

Perşembe: 09:00 – 18:00

Cuma: 09:00 – 18:00

Cumartesi: Kapalı

Pazar: Kapalı

Google Yorumlar

Hüseyin KORUCUOĞLU
Hüseyin KORUCUOĞLU
2023-10-05
Profesyonel kurumsal firma teşekkürler
Ali Acar
Ali Acar
2023-01-11
İnsanlar iyiler alakadar hep yardımcı olmaya çalışıyorlar
Muharrem Korkmaz
Muharrem Korkmaz
2022-10-19
sosyal iliskileri iyi musterilerle
Aziz CEYLAN
Aziz CEYLAN
2021-11-17
Profesyonel ekip

Teklif Al