SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

saf grafit conta
swg foto
sizdirmazlik-elemani

Farklı malzeme seçenekleri

Stoktan derhal teslim

İşletmelerde, gerek statik gerekse dinamik uygulamalarda birçok sızdırmazlık elemanı kullanılmaktadır. Bu sızdırmazlık elemanları, genel anlamda kullanılacak noktadaki sıcaklık, akışkan, basınç vb. şartlara bağlı olarak seçilmektedirler.

İlerleyen menülerde; sızdırmazlık elemanlarının alt başlıkları olan; asbestsiz contalar, saf grafit esaslı sac ve tel takviyeli yüksek sıcaklık contaları, sızdırmazlık elemanları, sızdırmazlık contaları, saf grafit conta, yumuşak salmastralar, spiral sarımlı contalar, elyaf contalar, PTFE bant, grafit contalar, çelik conta, tamir kelepçeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi ve dökümanlara ulaşabilirsiniz.

SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI BROŞÜRÜ

Kimyasal ve benzeri maddelerle proses sıvılarının işlendiği, taşındığı ya da depolandığı endüstrilerde sızdırmazlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Kimya endüstrisinde, enerji üretiminde-dönüşümünde, rafinerilerde olduğu gibi gıda endüstrilerinde de çoğu zaman fark edilmeyen bu contaların kritik düzeyde önemi vardır. Contalar çeşitli uygulama alanlarında çok farklı basınç ve sıcaklıklara maruz kalırlar. Bu nedenle conta üretiminde değişik özelliklere sahip çok sayıda farklı malzeme kullanılır. Doğru sızdırmazlık malzemesinin seçilmesi sayesinde sonradan ortaya çıkabilecek kaçakların, buna bağlı iş süreçlerinin aksaması riskinin ve onarım maliyetlerinin ortadan kaldırılması mümkündür.

Sızdırmazlık Contaları Nedir?

Sızdırmazlık sağlama amacıyla kullanılan contalar, endüstriyel parçalar arasında (flanş, menol ve tank kapağı vb.) her türlü akışkanın dışarıya sızmasının önlenmesi amacıyla kullanılırlar.

Contalar birçok üretim sürecinde ve üründe kendilerine yer bulan önemli sızdırmazlık elemanlarından biridir. Belirli bir uygulama için uygun sızdırmazlık elemanının conta olduğuna karar verildikten sonra uygun conta çeşidinin ve malzemesinin seçilmesi için birkaç farklı faktör değerlendirilmeye alınmalıdır.

Contalar malzemelerine göre üç ana kategoriye ayrılırlar; metal olmayan, yarı metalik ve metal contalar. Metal olmayan contalar çoğunlukla düşük ve orta basınçlı sistemlerde kullanılırlar. Metalik ve metalik olmayan malzemelerin birleşimi olan yarı metalik contalar hem alçak hem yüksek basınç ve sıcaklık uygulamaları için uygun kabul edilir. Yüksek basınç ve sıcaklık uygulamalarında kullanımı önerilen metal contaların çeşitli şekillerde ve boyutlarda imal edilebilmektedir.

Sızdırmazlık Contaları Ne İşe Yarar?

Kimyasal ve benzeri maddelerin ve proses sıvılarının işlendiği, taşındığı ya da depolandığı endüstrilerde farklı sızdırmazlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınması riski vardır. Bu nedenle hem kimya endüstrisinde, enerji üretimi ve dönüşümünde, rafinerilerde hem de gıda endüstrisinde fark edilmeyen hatta gözle görülmesi mümkün olmayan düz contaların kritik bir önemi vardır. Contalar çeşitli uygulama alanlarında çok çeşitli yüklere maruz kaldıklarından conta üretiminde büyük öçüde farklılık gösteren çok sayıda malzeme kullanılır. Sızdırmazlık contaları konusunda en önemli uygulama parametrelerinden biri agresif ortamlara, yüksek ya da düşük sıcaklıklara veya yüksek basınç yüklerine karşı dirençtir. Bunun yanı sıra malzeme seçimine dair belirleyici faktörler, müşterinin istediği sızdırmazlık gücü ve montaj kolaylığına ek olarak iyi bir fiyat/performans oranı olarak sayılabilir. Doğru sızdırmazlık malzemesinin seçilmesiyle ilerleyen dönemlerde oluşması riski bulunan sızdırmazlık hasarından, buna bağlı aksaklık süresinden ve onarım maliyetlerinden kaçınmak mümkündür.

Sızdırmazlık Contaları Çeşitleri Nelerdir?

Contalar, her tür sabit bileşen arasında istenmeyen gaz ya da sıvı kaçaklarının önlenmesi amacıyla çok yüksek basınçlara dayanıklı bağlantılar oluşturulmasını sağlayan sızdırmazlık elemanları olarak ön plana çıkar. Contalar, sızdırmazlığı sıkıştırılarak sağlamaları nedeniyle birleştirdikleri elemanlardan daha yumuşak bir yapıdadırlar. Ve aralarına yerleştirildikleri yüzeylere göre şekil almaları mümkündür. Contaların genellikle sıcaklık dalgalanmalarına, basınca bazı durumlarda ise elektriksel ve elektromanyetik kuvvetlere dayanıklı olması amaçlanır. Üretim sürecinde uygun conta spesifikasyonunun seçilmesi en önemli adım olarak kabul edilir. Conta malzemelerinin ve tasarımlarının doğru bir şekilde kombine edilmesi, contanın kullanılacak olduğu uygulama alanına ve projenin maliyetine bağlı olarak gerçekleştirilebilir.

Spiral sarımlı contalar, metalin daha yumuşak plastiklerle ya da sentetik kauçukla sarmal bir şekilde birleştirilmesiyle üretilir. Çoğu zaman dolgu içermeyen ek metal katmanlarıyla güçlendirilir. Benzersiz tasarımı, esnekliğin yanı sıra yüksek termal ve fiziksel stres direnci sunar. Genellikle spiral contalar boru tesisatı, pompalama ve ısı değişim sistemlerinde kullanılır.

Sızdırmazlık Contaları Özellikleri

Contaların üretildikleri malzemeler ve çeşitleri seçilmeden önce sızdırmazlık sistemi genel olarak planlanmalıdır. Conta, sızdırmazlığı sıkıştırılma yoluyla sağlar. Ancak contanın sıkıştırılması sistemin diğer parçalarına bağlıdır. Sistemdeki tüm bileşenlerle çalışan contalar sistemdeki parçaların birbirlerine uyumluluğuyla maliyetin optimize edilmesine katkıda bulunurlar.

Contaların sıkıştırılması, bağlantı elemanının sıkıştırma kuvveti ve flanş tasarımıyla sağlanabilmektedir. Flanşın yüzey alanı, conta yüzeyi boyunca dağıtılmakta olan flanş basıncını belirlemektedir. Bağlantı elemanlarının boyutları, bağlantı elemanlarının arasında bulunan aralık ile sıkılan bağlantı elemanlarının sağladığı kuvvet; contanın sıkıştırılması ve sızdırmaz hale getirilmesi için uygulanan flanş basıncını üretir. Ayrıca sızdırmazlığın sağlanması için gereken yük, makine elemanlarının yüzey kalitesinden etkilenme özelliğine sahiptir. Flanş yüzeyinde bulunması olası hesaplanmamış herhangi bir yüzey bozukluğu ya da pürüzü, conta yüzeyi boyunca flanş basıncının değişimine ve olası sızıntılara yol açabilir. Contanın, uygulanmaka olan yükün altında ezilmeye direnmesi, statik ve dinamik koşullarda bütünlüğünü koruması ve sürünmeye karşı yeterli mukavimliğe sahip olması son derece önemli bir durumdur.

Sızdırmazlık Contaları Nerelerde Kullanılır?

Sızdırmazlık contaları; makina imalat sanayiinde, pnömatik, hidrolik sistemler, akaryakıt, gaz, sıcak su, buhar, kızgın yağ gibi akışkanların bulunduğu soğutma ve ısıtma sistemlerinde, kombilerde, küçük ev aletlerinde, gemi inşa sanayiinde, ilaç fabrikalarında, deterjan fabrikalarında, sıvı ve gaz nakli tesislerinde ve yüksek basınçlı buhar tesislerinde sıklıkla kullanılır.

Endüstriyel contaların en önemli özelliklerinden biri, üzerlerindeki yükleri tolere etme kapasiteleridir denilebilir. Sıcak kompresyon testi gibi testler, belirli bir contanın çeşitli ağırlıklara ve sıcaklıklara dayanma kabiliyetinin ölçülmesi amacıyla kullanılabilir. Bu tür testler,
kullanılacak olan contanın seçiminde ya da belirli bir malzeme veya tasarım konfigürasyonuna karar verilmesinde önemli bir rol üstlenir.

Spiral Sarımlı Contalar

Sertifikalı Asbestsiz Contalar

Saf Grafit Contalar

Yumuşak Salmastralar

Genleştirilmiş Saf PTFE Arkası Yapışkanlı Şerit Conta

Saf PTFE Plaka ve Contalar

Salmastra Sökme Aparatı

Genleştirilmiş Saf Grafit Arkası Yapışkanlı Şerit Conta

Özel PTFE Bant - Gold Tape

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi: 09:00 – 18:00

Salı: 09:00 – 18:00

Çarşamba: 09:00 – 18:00

Perşembe: 09:00 – 18:00

Cuma: 09:00 – 18:00

Cumartesi: Kapalı

Pazar: Kapalı

Google Yorumlar

Hüseyin KORUCUOĞLU
Hüseyin KORUCUOĞLU
2023-10-05
Profesyonel kurumsal firma teşekkürler
Ali Acar
Ali Acar
2023-01-11
İnsanlar iyiler alakadar hep yardımcı olmaya çalışıyorlar
Muharrem Korkmaz
Muharrem Korkmaz
2022-10-19
sosyal iliskileri iyi musterilerle
Aziz CEYLAN
Aziz CEYLAN
2021-11-17
Profesyonel ekip

Teklif Al