YAĞLAMANIN EKİPMANLAR İÇİN FAYDALARI

YAĞLAMANIN EKİPMANLAR İÇİN FAYDALARI

Toplam Verimli Bakım (TPM) kapsamında yapılan araştırmalar ve çalışmalarla dönen ve sürtünen ekipmanlarda meydana gelen arızaların %60’ının uygun olmayan veya zayıf yağlamadan meydana geldiği saptanmıştır.

“İYİ BİR YAĞLAMA SİSTEMİ İLE ELDE EDECEĞİNİZ KAZANÇLAR”

  • Daha Az Sürtünmeden Dolayı Enerji Tüketimindeki Azalma %7,5
  • Yağlayıcı Maliyetindeki Tasarruf %20
  • Bakım ve Yenileme Maliyetlerindeki Tasarruf %20
  • Daha Verimli Makine Alma İhtiyacını Karşılama %1
  • Ekipmanın Ömrünün Uzamasından Kazanılan %5
  • İşgücü Kazancı %13
  • Bozulma veya Bakım Esnasında Oluşan Üretim Kaybı Değişken %
  • Tasarruf; merkezi yağlama sistemleri, gres yağlama, sıvı yağlama sistemleri, otomatik yağlama sistemi, sıvı yağlama, merkezi sıvı yağlama, merkezi gres yağlama (Endüstriye Göre Değişmektedir)

Yukarıdaki değerler 1966 yılında İngiltere’de ülke çapında yapılmış araştırmalar sonunda ortaya çıkmıştır. Cost Report olarak bilinmektedir. Daha gelişmiş yağlama stratejileri ile ülkenin 500 milyon Sterlin yıllık kazanç sağlayabileceği öngörülmüştür. Bunun akabinde diğer ülkelerde de yapılan çalışmalar benzer oranlarda kazançları öngörmüştür.

YAĞLAMA’NIN 4 ALTIN KURALI

DOĞRU Yağı, DOĞRU Noktaya, DOĞRU Miktarda ve DOĞRU Zamanda vermektir. Bunun için de; azar azar ve sürekli bir yağlama yapılmalıdır.

MANUEL ve OTOMATİK YAĞLAMA

blog-yaglama

Yukarıdaki tablodan görülebileceği gibi; manuel yağlamada, yağlamanın ilk yapıldığı an ile tekrar yağlama zamanının geldiği an arasında optimum noktadan uzak bir seyir izlenmektedir. Dolayısıyla yağlama noktası çoğu zaman çok ve/veya az yağlı durumda kalmaktadır. Oysaki otomatik yağlama tercih edildiğinde sürekli optimum noktaya yakın bir yağ seviyesi sağlanmaktadır.

Rulman uygulamalarının %90’ında gres ile yağlama kullanılmaktadır. Sıvı yağ ile yağlama birbirine çok yakın makine parçalarının yağlanmasında ve eğer çalışma sıcaklığının düşürülmesi gerekiyor ise önerilmektedir. Sıvı yağlı yağlama sabit veya sirkülasyon tip şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca zincirlerin yağlanmasında, takım tezgahları uygulamalarında, soğutma amaçlı olarak da sıvı yağlama kullanılmaktadır.

Neden Otomatik Yağlama Sistemleri Tercih Edilmeli?

Ekipman performansında artış,
Ekipman güvenilirliğinde artış,
Ekipman servis ömründe artış,
İşletme ve bakım maliyetlerinde azalma,
Emniyetli çalışma şartları.
Günümüzde yağlama işlemlerinin, otomatik sistemlerle yapılması gerçek bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomatik Yağlama Sistemlerinde, gerekli yağ miktarı hassas olarak ayarlanabilmektedir. Ancak manuel sistemlerde bu pek mümkün olmamaktadır.

Konu ile ilgili ürün gruplarımıza ve teknik bilgilerine aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilir ve Otomatik Yağlama Sistemi ile ilgili çalışma yapmak istediğiniz noktalarla ilgili firmamızla irtibata geçebilirsiniz. Teknik ekibimiz en kısa zamanda sizlere geri dönüş yapacaktır

Teklif Al